JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

talio elv

talio elv szó jelentése

A "talio elv" vagy "szemet szemért" elv azt jelenti, hogy a sértődött félnek jogában áll ugyanazt a kárt okozni annak, aki neki kárt okozott. Ez az elv az igazságszolgáltatás egyik formájaként jelenhet meg, amikor a büntetést az elkövetett bűncselekmény súlyosságához igazítják. Az elv gyökerei többek között a vallási és etikai normákban találhatók, és sok kultúrában megtalálható. A talio elv gyakran alkalmazzák olyan bűncselekmények esetén, amikor egyértelműen meghatározható és arányos büntetést lehet kiszabni. Például, ha valaki megöli valaki mást, akkor az elkövető életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélhető, vagy akár halálbüntetést is kaphat a talio elve alapján. Fontos megjegyezni, hogy a talio elv ma már kevésbé népszerű és ritkábban alkalmazzák, hiszen sok modern jogrendszer inkább az elégtételre és rehabilitációra helyezi a hangsúlyt a büntetésekben.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "talio elv" kifejezés eredete a latin "lex talionis"-ra vezethető vissza, ami azt jelenti, hogy "azonos sértésért azonos büntetés". Az elv eredete az ókori kódexekre és jogrendszerekre nyúlik vissza, ahol a büntetési rendszert alapvetően megtorlások és személyes bosszúk alapján szabályozták.

Az elv először a Hammurapi törvényhozásban jelent meg Kr. e. 1750 körül Mezopotámiában. Ebben az időben nagyon fontos volt biztosítani a társadalom stabilitását és a jogrend fenntartását. Az elv szerint az áldozatnak vagy családjának joga volt megtorolni az őket ért sérelmet, és ugyanolyan sérülést okozni a tettesnek, mint amilyen ők elszenvedtek.

Az elv később más kultúrákban is megjelent, például az ókor Rómájában és Görögországban is. A római jogrendszerben például a "lex talionis" elve része volt a büntetési rendszernek, de nem minden esetben alkalmazták szó szerint. A görög jogrendszerben pedig az elv egy változata volt jelen, de itt is gyakran megengedték a büntetés enyhítését vagy más formáját.

A "talio elv" etimológiája tehát a latin és ókori kódexekre vezethető vissza, ahol az azonos sértésért azonos büntetést elvet alkalmazták.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A talio elv szerint, ha valaki megsért egy másik embert, akkor ugyanolyan sérülést kell elszenvednie.
2. Az ókori törvényekben gyakran alkalmazták a talio elvet, például ha valaki elvesztette a szemét, akkor a bűnöst is vakították.
3. A modern jogrendszerben általában nem alkalmazzák a talio elvet, inkább az elkövető büntetése a társadalom védelme és a bűncselekmény megelőzése miatt történik.
4. A talio elve számos kultúrában és vallásban jelen volt, mint például az ókori Rómában vagy az Ószövetségben.
5. A talio elve sokszor összeegyeztethetetlen az emberi jogokkal és a modern társadalmi normákkal, mivel erőszakot és kegyetlenséget jelent.
6. A talio elv alapján a bűncselekményekre adott válaszreakciók szigorúan arányosak lehetnek, hogy így tartósan csökkentsék a kriminalitást.
7. Az emberiség fejlődésével egyre inkább eltávolodtunk a talio elvtől, és inkább igyekszünk rehabilitálni és újrakezdeni azokat, akik hibát követtek el.
8. A talio elve gyakran összetévesztik a bosszúval, mivel mindkettő arra törekszik, hogy az elkövető ugyanolyan szenvedést kapjon, amit okozott.
9. A talio elve a társadalmi együttélés alapvető szabályait hivatott meghatározni és biztosítani, hogy mindenki tisztában legyen a következményekkel.
10. Bár a talio elv gyakran túlzó és kegyetlennek tűnhet, vannak olyan helyzetek, amikor a bűnösök megérdemlik azonos mértékű büntetést.

Rokonértelmű szavak

bosszúelv, szemmel-szemért elve, visszatérő büntetés elve

Fonetikus átírás

/tɑli.ɔ ɛlv/

Betűrendben közeli szavak

tacepao, tachometer, tachyon, taccs, tahina, talio elv, tamburmajor, tanka, tantal, tarejszelemen, tartarosz,